Oscar Howe, Mazuha Hokshina - zanim Ameryka została tak nazwana


Children at Play

Oscar Howe (Mazuha Hokshina) (1915-1983)


- artysta pochodzący z plemienia Dakota urodzony w Dakocie Południowej, znany szczególnie za przyczyną swoich temperowych i kazeinowych obrazów.

OSCAR HOWEOSCAR HOWE

? | portret artysty

Oscar Howe urodził się w 1915 roku w rezerwacie Crow Creek Sioux w Joe Creek w Dakocie Południowej. Jego rdzenne imię brzmi Mazuha Hokshina, co oznacza Kupiec (ang. Trader Boy). Jego talent artystyczny został wcześnie dostrzeżony, gdy artysta miał zaledwie 7 lat. W latach 1933-38 kształcił się w programie artystycznym Dorothy Dunn w Santa Fe Indian School. W 2040 South Dakota Artists Project wysłało go do Fort Sill Indian Art Center w Lawton w Oklahomie, aby studiował techniki malowania muralu u Olle'go Nordmark. Wówczas na zlecenie wykonywał malowidła ścienne w budynkach federalnych, a czasem również w lokalnych budynkach publicznych. Po kilku latach pracy i służbie w armii podczas II Wojny Światowej, w 1952 roku Howe zdobył tytuł licencjacki na Dakota Wesleyan University i magisterski na University of Oklahoma w 1954 roku.

OSCAR HOWEOSCAR HOWE

Sioux Mourning Rider | Chief & Scout

W latach 50. porzucił styl pochodzący z Indian School w Santa Fe na rzecz bardziej abstrakcyjnego i osobistego sposobu malowania. Pracując głównie w kazeinie i gwaszu na ciężkim papierze akwarelowym, Howe rozwinął swój dojrzały styl do 1960 roku. Charakteryzuje się on jasnym kolorem, dynamicznym ruchem i nieskazitelną linią.

OSCAR HOWEOSCAR HOWEOSCAR HOWE

Fleeing a Massacre | | Blizzard Bath

W latach 30. i podczas Wielkiego Kryzysu Howe zatrudniony był przez Works Progress Administration w Południowej Dakocie. Namalował wówczas zestaw murali dla miejskiego audytorium w Mobridge i mural w kopule Carnegie Library w Mitchell w Południowej Dakocie.

W 1957 roku Howe został profesorem sztuki na University of South Dakota w Vermillion w Dakocie Południowej. Uczył tam do 1983 roku.

OSCAR HOWEOSCAR HOWEOSCAR HOWE

| ? | Ritual Figure

Teksty i artykuły dotyczące sztuki współczesnej Indian Ameryki Północnej często przypisują Howe wpływ na rozwój sztuki współczesnej w społeczności indiańskiej. W 1958 roku został odrzucony z pokazu sztuki indiańskiej w Muzeum Philbrook, ponieważ jego praca nie spełniała kryteriów tradycyjnego stylu indiańskiego. Howe wówczas wystosował protest, który doprowadził do akceptacji abstrakcji w owej społeczności.

Are we to be held back forever with one phase of Indian painting that is the most common way? Are we to be herded like a bunch of sheep, with no right for individualism, dictated to as the Indian has always been, put on reservations and treated like a child and only the White Man know what is best for him... but one could easily turn to become a social protest painter. I only hope the Art World will not be one more contributor to holding us in chains.

OSCAR HOWEOSCAR HOWE

Sioux Seed Player | Callling on Wakan Tanka

W ciągu swojej 41-letniej kariery Oscar Howe zdobył wiele nagród. Jego prace były pokazywane na całym świecie, w tym w Paryżu, we Francji i Londynie, w Anglii. Pełna lista nagród otrzymanych przez Oscara Howe.


Inni artyści omówieni na blogu. Brakujące tytuły obrazów zostaną uzupełnione niebawem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru,
Jula

7 komentarzy:

 1. Przepiękne obrazy i fascynująca kariera artysty zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Z przyjemnością patrzę na te dzieła i mogłabym zachwycać się nimi przez długi czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne, jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki piękny styl malowania Oscara. Jego talent jest bardzo duży. Dziękujemy za sprawdzenie rysunku. Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać, że obrazy są piękne :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. WOW. Nie znałam tego artysty, piękne prace. :)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka
  Jelonkowa

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Surykatury , Blogger